Deska tarasowa modrzewiowa

Taras wykonany z drewna

Wciąż coraz częściej i chętniej decydujemy się na tarasy wyłożone drewnem. I trudno się dziwić – drzewo się nie nagrzewa, jest przyjemne dla stóp, ciepłe, wprowadza element natury oraz ekologii, wygląda bardzo ładnie i elegancko, pasuje do różnorodnych mebli ogrodowych i dodatków, doskonale amortyzuje upadki – sprawdza się więc także, gdy w domu są dzieci, może mieć różne barwy, a także jest niezwykle trwałe. Producenci wyrobów z drewna oraz firmy stolarskie mają w swojej ofercie deski sosnowe, świerkowe lub dębowe, jednak żadne z tych drzew nie dorównuje trwałością czy solidnością modrzewiowi.

Modrzewiowe deski tarasowe

Modrzew doskonale nadaje się na deski, ponieważ jego drewno wykazuje niską skłonność do paczenia, pękania oraz skręcania się (jeśli dojdzie do wygięcia, deska wraca do pierwotnej formy). Ponadto cechuje się łatwością suszenia oraz klejenia. Obróbka, zarówno ręczna, jak i mechaniczna, także nie jest problematyczna, mimo stosunkowej twardości drewna. Jak każda odmiana, również ta nie wykazuje podatności na grzyb czy wilgoć ani na szkodniki. To tworzywo bardzo trwałe. W zależności od odmiany biel modrzewia może przybierać różne odcienie, np. żółtawą lub czerwonawo-żółtawą (może być zaimpregnowane olejem bezbarwnym lub brązowym).

Powyższe informacje potwierdzają fakt, że deski modrzewiowe uważa się za najbardziej odpowiednie m.in. do budowy tarasów. Deski tarasowe mogą być ryflowane (czyli posiadać podłużne, równoległe względem siebie, gęsto naniesione żłobienia) lub gładkie. Coraz częściej jednak stosuje się tę pierwszą możliwość, przede wszystkim ze względów praktycznych – ryflowanie zapobiega zniekształceniom desek pod wpływem wilgoci czy zmian temperatury, a także ich pęcznieniu. Ponadto ryfle odprowadzają wodę opadają i pełnią funkcję antypoślizgową.

Deski ryflowane doskonale sprawdzają się jako mostki czy parkiety w pobliżu zbiorników wodnych – fontann lub wodnych oczek. Jeśli jednak drewno wykazuje podatność na wilgoć i gnicie, ryfle tylko nieznacznie opóźnią ten proces. Jest to kolejny argument przemawiający za drewnem modrzewiowym jako tworzywem do tego typu konstrukcji.

Następny to bez wątpienia 18-procentowa wilgotność drewna, która znacznie minimalizuje proces wypaczania się desek lub ich pęknięć. W ofercie firmy Drewnopol znajdziemy ponadto modrzew o wilgotności 20-procentowej.

Drewno modrzewiowe to, mimo że niekoniecznie najtańszy, jednak bez wątpienia bezkonkurencyjny budulec spośród drewnianych desek tarasowych, dlatego też jest często spotykanym materiałem w ogrodach osób, które cenią sobie trwałość, jakość oraz elegancję.