Modrzew i tarcica modrzewiowa

Modrzew – informacje ogólne

Modrzew należy do rodziny sosnowatych, jest drzewem iglastym i nagonasiennym. Zasadniczo spotyka się je na wielu kontynentach, w zależności od odmiany. W Polsce występuje głównie modrzew europejski oraz polski.

Modrzewie mogą osiągać wysokość 40 metrów i wiek nawet kilkuset lat. Charakeryzują się jasnozielonymi, miękkimi igłami rosnącymi w pęczkach. Szyszki początkowo są również zielone i rosną w górę, z czasem jednak opadają i przyjmują barwę brunatną. Modrzew potrafi dostosować się do najróżniejszych warunków glebowych (wymaga jednak dobrego nasłonecznienia, ale nie suszy), dlatego jest możliwy do hodowli w wielu rejonach nie tylko Polski, ale i świata. Inną korzyścią jest jego szybki wzrost.

Modrzew – zastosowanie

Zasadniczo modrzew znajduje zastosowanie w dwóch dziedzinach – jako roślina ozdobna lub jako materiał, czyli drewno. Dzięki temu, że modrzewie są bardzo podatne na ścinanie i formowanie, dobrze sprawdzają się np. jako żywopłoty. Ponadto, hodowane w ogrodzie, tworzą dla nas cień. Mniejsze modrzewie możemy trzymać na balkonie.

Druga gałąź przeznaczenia jest jeszcze bardziej rozbudowana, ponieważ drewno stosuje się w najróżniejszych dziedzinach, modrzew zaś cechuje się wysoką odpornością na gnicie, trwałością oraz podatnością na obróbkę typu przycinanie, piłowanie, szlifowanie itp. Ponadto jego kora może stanowić nawet 1/4 objętości drewna. Modrzew w tej formie może być więc stosowany do tworzenia:

- mebli,
- płyt pilśniowych,
- beczek,
- sklejek,
- tarasów,
- masztów,
- słupów,
- schodów i poręczy,
- okien i drzwi,
- parkietów i boazerii,

a zatem akcesoriów oraz ozdób do domu i ogrodu, znajdując zastosowanie nawet w sztuce – jako materiał zastępczy za płótno. Warto też dodać, że modrzew jest bogaty w żywicę, dzięki czemu drewno modrzewiowe posiada charakterystyczny, przyjemny, „leśny” zapach.

Tarcica – pojęcie i klasyfikacja

Tarcica to różnego rodzaju formy drzewne, które uzyskuje się za pomocą pilarek dzięki różnego rodzaju przetarciom drewna. Tarcice klasyfikuje się, stosując różne kryteria, np.:

a) rodzaj drewna:
- dębowe,
- bukowe,
- modrzewiowe,
- inne,

b) stopień obróbki drewna:
- tarcice obrzynane – poddane obróbce, regularne,
- tarcice nieobrzynane – o nieregularnych, obłych krawędziach, niepoddane obróbce,

c) grubość przekroju lub wymiar przekątnej:
- deski,
- listwy,
- belki,
- dachy,
- inne.

Tarcica jest więc drewnem w stanie surowym, niezaimpregnowanym, dlatego wymaga odpowiedniego przechowywania – specjalnego pomieszczenia (z wysoką temperaturą i dobrym przepływem powietrza) lub miejsca na świeżym powietrzu oraz desek (przekładów), na których umieścimy tarcicę.

Tarcica modrzewiowa – walory i zastosowanie

Tarcica modrzewiowa jest wyjątkowo trwała, a zarazem podatna na obróbkę przez człowieka. Jej walory podkreśla firma Drewnopol, posiadając jednakże w swojej ofercie – dopasowanej do różnych potrzeb klientów – również tarcicę pochodzącą z innych drzew. Jeśli chodzi o modrzew, producent ten oferuje różne wymiary tarcicy, czyli: 25 mm, 30 mm, 40 mm, 50 mm, a ponadto tarcicę mokrą bądź suszoną oraz dostępną w różnych klasach. Dzięki temu tarcica wytwarzana przez firmę Drewnopol może mieć różne zastosowania, m.in.:

- do odbudowy lub bodowy gotowych tarasów,
- do wykonania lub odbudowy altan,
- jako materiał do budowy domów z bali,
- do wykonania parkietów,
- do wykonania schodów,
- do wykonania ogrodzeń,
- do wykonania dachów,
- do zbudowania domków dla dzieci lub domów letniskowych,
- do wykonania okiennic,
- do wykonania drewnianych elewacji.

Modrzew jest zatem trwałym oraz łatwo formowalnym, a zarazem wielofunkcyjnym drewnem, które sprawdzi się zarówno na naszych elewacjach, jak i wnętrzach mieszkalnych, wyglądając pięknie, elegancko i stylowo oraz roztaczając przyjemny aromat.