Altany ogrodowe

Altany ogrodowe
Altany ogrodowe
Altany ogrodowe

Altany ogrodowe to dziś często spotykany dodatek nie tylko do dużych i małych ogrodów, ale także sadów czy działek rekreacyjnych. Dzięki tym zadaszeniom możemy zabezpieczyć ogrodowe meble czy sprzęty przed deszczem i innymi opadami, schronić się przed słońcem oraz pluchą, a zwłaszcza zorganizować przyjęcie na świeżym powietrzu. Altany to zatem dla wielu z nas, pełniący liczne funkcje praktyczne oraz estetyczne, niezbędny element architektury ogrodowej i często stanowiący jej centrum. Warto więc zaplanować wygląd tej konstrukcji oraz położenie jeszcze przed rozplanowaniem ogrodu.

Najpopularniejsze, a zarazem najbardziej wytrzymałe i przy tym ekologiczne są altany wykonane z drewna, zwłaszcza z desek modrzewiowych. Tarcica modrzewiowa jest bowiem wyjątkowo trwałym i niepodatnym na opady, gnicie, owady czy złe warunki atmosferyczne tworzywem. Modrzew jest jednocześnie łatwy w obróbce przez człowieka, co umożliwia wykonanie za pomocą desek i więźby modrzewiowej nie tylko prostych, ale też nieco bardziej wymyślnych konstrukcji, dopasowując altanę do stylu ogrodu. Tarcica modrzewiowa oferowana jest zarówno w wersji surowej, jak i już zaimpregnowanej, co jeszcze przedłuża jego trwałość.

Nasza firma oferuje drewno modrzewiowe (oraz innego rodzaju tarcicę), która pozwoli Państwu samodzielnie wykonać altanę lub zlecić nam wykonanie projektu. W drugim przypadku zaoszczędzą Państwo czas i pieniądze, zyskując doskonale i precyzyjnie wykonaną altanę. Jedną z realizacji gą Państwo zobaczyć na zdjęciach – przykład wykonania sześciokątnej altany z ażurowymi ścianami. Jeśli jednak zdecydują się Państwo na samodzielne wykonanie altany, możemy zaopatrzyć Państwa w tarcicę modrzewiową (lub z innego drzewa), która została poddana starannej obróbce, zaimpregnowana oraz wysuszona, co maksymalnie przedłuża jej trwałość.

Oprócz altan sześciokątnych Klienci często decydują się też na ośmiokątne, które – wyposażone w ażurowe elementy – pięknie wyglądają zwłaszcza wiosną i latem, kiedy rozkwita pnąca się po nich roślinność, jednak nie mniej popularne są altany kwadratowe i prostokątne, a nawet owalne.

Jeśli altana ma pełnić funkcje jedynie praktyczne, warto zastanowić się nad rodzajem ścianek bocznych. Zabudowane dadzą mniej światła w jej wnętrzu, co jednocześnie zapewni meblom i sprzętom dłuższą trwałość, jednak jeśli ma ozdobić altanę roślinnością, zdecydowanie lepsze będą ścianki ażurowe, które są też lżejsze. Lamelowe bądź szczelne płoty zapewnią również większą dyskrecję i ochronią przed wiatrem. Inną możliwością jest całkowita lub częściowa (w górnej części altany) rezygnacja ze ścian i pozostawienie jedynie słupów nośnych.

Mogą Państwo ponadto zadecydować o kolorze, tworzywie oraz kącie nachylenia dachu, a nawet jego kształcie. Często spotykane są dachy namiotowe, płaskie, dwuspadkowe bądź o kształcie kopuły. Należy jednak pamiętać, że jeśli wybiorą Państwo dach stromy, altana nie może być wyższa niż 5 metrów, zaś w przypadku dachu płaskiego – nie wyższa niż 4 metry. (Wymiary oraz dozwoloną powierzchnię altan w zależności od położenia ogrodu reguluje ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, z którą warto się zapoznać jeszcze przed budową altany.)

Altany mogą zawierać pogłogę lub być jej pozbawione. Dzięki zadaszeniu drewniane podłogi są również trwałe, zwłaszcza te pokryte impregnatem, jednak spotyka się też inne tworzywo, jak kostka granitowa, beton czy piaskowy gres. W przypadku drewna również polecamy deski modrzewiowe, zwłaszcza jeśli komponują się one z pozostałymi elementami konstrukcji.

Oprócz wykonania samej altany oferujemy Państwu również jej wyposażenie w postaci mebli ogrodowych, jak stoły, ławy, ławki czy krzesła, dzięki czemu zyskają Państwo gwarancję idealnego doboru wymiarów oraz zaoszczędzą czas potrzebny na poszukiwanie wyposażenia. Każdorazowo mogą Państwo zdecydować się na innego rodzaju drewno, jednakże tarcica modrzewiowa jest zdecydowanie najtrwalszym i najczęściej wybieranym drzewem budulcowym nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

« powrót